
Program Bardzo Młoda Kultura 2025, organizowany przez Podlaski Instytut Kultury we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i przy wsparciu finansowym Województwa Podlaskiego, oficjalnie wystartuje już w poniedziałek, 14 kwietnia. Wydarzenie inauguracyjne odbędzie się o godz. 10.00 w Nie Teatrze w Białymstoku.
Jak podkreśla Agnieszka Jabłońska, zastępca dyrektora PIK, to jeden z najważniejszych projektów instytucji szczególnie cenny dla młodzieży oraz osób pracujących z nią na co dzień.
– Dzięki Bardzo Młodej Kulturze udało nam się w ostatnich latach, wspólnie z gminnymi ośrodkami kultury, zrobić naprawdę dużo dobrego i zamierzamy to kontynuować – mówiła podczas spotkania prasowego.
Edukacja, integracja i wsparcie lokalnych inicjatyw
W tegorocznym budżecie programu przewidziano 400 tysięcy złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, a drugą część – dotacja z budżetu województwa. W ramach działań zaplanowano liczne warsztaty, szkolenia i wizyty studyjne zarówno dla młodzieży, jak i dla animatorów oraz edukatorów. Uczestnicy będą mogli rozwijać się m.in. w obszarach kreatywności, rękodzieła, muzyki czy sztuk plastycznych.
Jednym z kluczowych elementów projektu będzie również konkurs na inicjatywy lokalne.
– Przeznaczymy na ten cel 130 tysięcy złotych i dofinansujemy 10 najlepszych projektów – zapowiada Magdalena Zawadzka, koordynatorka programu.
Konkurs zostanie ogłoszony podczas inauguracji.
Twórcza młodzież z małych miejscowości
W programie chodzi nie tylko o bierne uczestnictwo, ale o realne zaangażowanie młodzieży w tworzenie kultury.
– Mamy 118 gmin, w każdej jednostkę kultury. Chcemy, by młodzi ludzie, którzy zasmakują w kulturze, w przyszłości stali się jej animatorami – mówił Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.
Do sukcesów Bardzo Młodej Kultury należy m.in. rosnące zaangażowanie młodych twórców. – Dzieciaki, które przychodziły do nas lata temu, dziś wracają ze swoimi pomysłami i tworzą kulturę lokalną – mówi z dumą Izabela Gudel z Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, który uczestniczył w BMK już osiem razy.
Efekty w liczbach
W 2024 roku w działaniach BMK w województwie podlaskim wzięło udział blisko 600 młodych osób, a przeszkolono około 300 animatorów i edukatorów. To dowód na to, że program trafia w potrzeby środowisk lokalnych i ma realny wpływ na rozwój kultury w regionie.
Inauguracja i wykład otwierający
Podczas uroczystej inauguracji 14 kwietnia zaprezentowany zostanie reportaż filmowy podsumowujący działania z 2024 roku, a koordynatorki projektu – Magdalena Zawadzka i Małgorzata Palanis – przedstawią plany na bieżący rok. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Mariusz Z. Jędrzejko, który wygłosi wykład pt. "Mowa Internetu i jej psychospołeczne konsekwencje".
24@bialystokonline.pl