„Szafa miejska” przy toalecie w Parku Planty? Radny złożył nietypową propozycję

2025.07.10 08:00
Henryk Dębowski zaproponował ustawienie symbolicznej „szafy miejskiej” przy nowo wybudowanej toalecie w Parku Planty. Władze Białegostoku uznały pomysł za żartobliwy, przypominając o istniejących już narzędziach konsultacji z mieszkańcami.
„Szafa miejska” przy toalecie w Parku Planty? Radny złożył nietypową propozycję
Fot: Redakcja BiałystokOnline

Radny Henryk Dębowski złożył interpelację do prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, w której odniósł się do zakończonej budowy toalety miejskiej w Parku Planty. Koszt inwestycji wyniósł ponad 400 tysięcy złotych i – jak zauważył radny – wzbudził duże zainteresowanie opinii publicznej. W związku z tym zaproponował ustawienie przy obiekcie symbolicznej instalacji artystycznej w formie „szafy miejskiej”.

Jak argumentował radny, szafa mogłaby nawiązywać do znanej sceny z filmu „Miś” Stanisława Barei i miałaby pełnić funkcję miejsca, w którym mieszkańcy mogliby „przychodzić i dziękować” za tę inwestycję oraz inne działania władz miejskich na rzecz rozwoju Bialegostoku.

„Oczywiście traktuję tę propozycję z przymrużeniem oka, ale być może warto w końcu otworzyć w naszym mieście przestrzeń do obywatelskiego dialogu, w której mieszkańcy mogliby w bardziej bezpośredni sposób wyrażać swoje opinie, zarówno pozytywne, jak i krytyczne” – napisał Henryk Dębowski w piśmie.

Na odpowiedź z magistratu nie trzeba było długo czekać. Pismo podpisane przez prezydenta Truskolaskiego zawiera przypomnienie dostępnych form konsultacji społecznych. Władze miasta wskazują, że białostoczanie mogą wyrażać swoje opinie zgodnie z obowiązującym prawem – poprzez udział w konsultacjach, budżecie obywatelskim czy składanie petycji i skarg.

„Inną formą dialogu z mieszkańcami są spotkania Prezydenta Miasta Białystok z białostoczanami odbywające się pod hasłem: Porozmawiajmy o Białymstoku. Stwórzmy razem mapę potrzeb” – czytamy w odpowiedzi. Jak dodano, mieszkańcy mają też możliwość kontaktu przez formularz na stronie bialystok.pl, mailowo, telefonicznie lub za pośrednictwem platformy BiałystokOK.

Prezydent odniósł się również bezpośrednio do samej propozycji instalacji artystycznej:
„Jeżeli Pan Radny chce zbierać od mieszkańców pomysły i opinie w formie zabawnej i inspirowanej komediami, może to wykorzystać w ramach swojej działalności jako radnego”.

W odpowiedzi pojawiła się też statystyka dotycząca funkcjonowania toalety. Jak poinformował Tadeusz Truskolaski, obiekt działa od lipca 2023 roku, a do tej pory skorzystało z niego około 16 tysięcy osób. Stanowi to blisko połowę wszystkich użytkowników publicznych toalet miejskich w Białymstoku. Prezydent zaznaczył, że w tej sytuacji dziwi się kontrowersjom wokół inwestycji.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39