
Projekt WidziMisiów powstał z inicjatywy Łukasza Leoniuka, autora pomysłu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego. W dwóch etapach udało się ustawić 16 figurek o unikalnym wyglądzie oraz symbolice nawiązującej do lokalnych zawodów i historii. Niedawno mieszkańcy zatwierdzili kolejne 8 figurek, które wkrótce zostaną wykonane.
Jak ufundować własnego WidziMisia?
Białostoczanie mogą postawić własną figurkę na prywatnej działce lub ufundować ją na działce gminnej. W pierwszym przypadku wystarczy przygotować koncepcję i wizualizację niedźwiadka. Dokumenty należy przesłać do referatu promocji i turystyki Urzędu Miasta na adres: promocja@um.bialystok.pl. Po pozytywnej opinii można przystąpić do realizacji.
Druga opcja wymaga dodatkowych formalności związanych z uzyskaniem zgód konserwatora zabytków, wydziału architektury oraz drogowców. Warto zaznaczyć, że fundator pokrywa koszt wykonania figurki, który wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Nowe WidziMisie muszą być wykonane z brązu i powinny zachować stylistyczną spójność z już istniejącymi niedźwiadkami. Ich wysokość ma wynosić od 40 do 50 centymetrów. Dodatkowo każda figurka musi zawierać elementy nawiązujące do miejsca, w którym jest ustawiona.
Gdzie aktualnie znajdują się WidziMisie?
1. Miś Lalkarz – ul. Kalinowskiego 1 (Białostocki Teatr lalek)
2. Miś Król Chanajek – ul. Młynowa (przy Wodopojce)
3. Miś Student – Plac Uniwersytecki 1
4. Miś Mikołaj – Skwer św. Konstanta Wielkiego
5. Miś z kulą – ul. Spółdzielcza 10
6. Miś Ursido – ul. Zamenhofa 26
7. Miś Aktror – ul. Sienkiewicza 14
8. Miś Bluesman - Aleja Bluesa
9. Miś Kinoman – ul. Legionowa 5 (Kino Forum)
10. Misiowa Hetmanowa – Bulwar Kościałkowskiego
11. Miś Rzeźbiarz – ul. Świętojańska 17 (Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego)
12. Miś Hetman – ul. Mickiewicza
13. Miś Kupidym – ul. Kilińskiego 6
14. Miś Strażak – ul. Warszawska 3
15. Miś Handlarz – ul. stary Rynek
16. Mis Bojarski – ul. Wiktorii 5
24@bialystokonline.pl