
Przez dziesięć dni wiosenny Białystok wypełni się sztuką, która nie boi się emocji, pytań i ryzyka. Tegoroczna edycja Dni Sztuki Współczesnej – organizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury – obraca się wokół hasła nadziei rodzącej się z chaosu i emocjonalnych napięć. W programie znalazły się spektakle, koncerty, wystawy, film, debata i performanse, a także spotkania z artystami.
– Dni Sztuki Współczesnej są organizowane od 1985 roku. Dzięki zaangażowaniu organizatora – Białostockiego Ośrodka Kultury – za każdym razem do naszego miasta przyjeżdżają wyjątkowi ludzie sztuki i kultury. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji. Warto w niej uczestniczyć – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Festiwal skierowany jest do widzów otwartych na odważne i nowatorskie projekty, gotowych na konfrontację z rzeczywistością i twórcami o silnej wizji artystycznej. W 2025 roku wydarzenie zyskuje dodatkowy wymiar – stanowi część programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Współorganizatorem tegorocznej edycji jest Narodowe Centrum Kultury.
Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. spektakl „Orfeusz” w reżyserii Anny Smolar, „Rapeflower” Hany Umedy, monodram Agnieszki Przepiórskiej „Ocalone” wyreżyserowany przez Maję Kleczewską, a także „Threesome/Trzy” autorstwa Wojciecha Grudzińskiego. Na scenie pojawią się również: „Niepokój przychodzi o zmierzchu” w reżyserii Małgorzaty Wdowik, „Goście Wieczerzy Pańskiej” Tomasza Fryzła oraz „Fobia” Markusa Öhrna.
Program dopełnią performans litewskiego artysty Benasa Šarki, pokaz filmu „Przechwycone” w reżyserii Oksany Karpovych oraz wystawy – fotografii Wojciecha Plewińskiego i prac Adrianny Konopki, obejmujących malarstwo, ceramikę i tkaninę.
W części muzycznej wystąpią m.in. FOKN BOIS, Współgłosy, Pan_Les oraz duet Aleksandra Słyż i Alex Freiheit z performatywnym projektem „Ghsting”. Na uczestników czekają również debata, spotkania z twórcami oraz artystyczne afterparty łączące taniec i kulinaria.
Festiwalowe wydarzenia rozegrają się w różnych punktach miasta: Kinie Forum, Klubie Fama, Galerii Arsenał, Białostockim Teatrze Lalek, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, a także na Rynku Kościuszki czy w Auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.
Bilety dostępne są w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, online na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury oraz na miejscu wydarzenia – pół godziny przed jego rozpoczęciem.
Program festiwalu: 39. Dni Sztuki Współczesnej
24@bialystokonline.pl