
W maju 2025 roku egzamin maturalny w formule 2023 zdawało 255 517 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, w tym liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych i branżowych szkół II stopnia. Dodatkowo do egzaminu przystąpiło 636 obywateli Ukrainy, których pobyt na terenie Polski jest uznawany za legalny na podstawie specjalnych przepisów związanych z sytuacją na Ukrainie.
Wstępne dane wskazują, że w terminie głównym maturę zdało około 80 proc. przystępujących do egzaminu. Dla porównania rok wcześniej zdawalność wyniosła 84,1 proc. Najlepsze wyniki odnotowano w województwach małopolskim (83 proc.) i mazowieckim (82 proc.), natomiast najniższą zdawalność miało województwo warmińsko-mazurskie (77 proc.). W liceach ogólnokształcących zdało 86 proc. maturzystów, a w technikach 70 proc.
Średnie wyniki z egzaminów na poziomie podstawowym kształtowały się następująco: język polski – 59 proc., matematyka – 61 proc., język angielski – 78 proc. Z kolei na poziomie rozszerzonym maturzyści uzyskali średnio 46 proc. z języka polskiego, 33 proc. z matematyki i 64 proc. z języka angielskiego.
Maturzyści, którzy nie zdali jednego z obowiązkowych egzaminów (uzyskali mniej niż 30 proc.), mają prawo do poprawki, która odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Dzięki temu będą mogli rozpocząć studia już od października. Ci, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu, będą musieli poczekać do kolejnej sesji za rok.
Oficjalne arkusze egzaminacyjne wraz z kluczami odpowiedzi są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: Arkusze 2025. Pełne wyniki, uwzględniające także sesje dodatkowe i poprawkowe, zostaną opublikowane 10 września 2025 roku.
24@bialystokonline.pl