
Inflacja w marcu 2025 r. – łagodniejsza niż przewidywano
Według najnowszych, finalnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w marcu 2025 r. średnio o 4,9 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca roku ubiegłego. To poziom zgodny z wcześniejszymi, wstępnymi wyliczeniami GUS, ale niższy niż prognozy analityków, które wskazywały na wzrost przekraczający 5 proc., ze średnią prognozą wynoszącą 5,1 proc.
W porównaniu z lutym 2025 r., inflacja wzrosła o 0,2 proc., co wskazuje na umiarkowane tempo wzrostu cen w skali miesiąca. Choć tempo wzrostu cen nieco wyhamowało w porównaniu z początkiem roku (w styczniu inflacja wynosiła jeszcze 5,3 proc.), to nie wszystkie grupy produktów i usług podążają za ogólnym trendem. Szczególnie widoczny jest wzrost cen usług – te podrożały w ciągu roku aż o 6,4 proc., podczas gdy ceny towarów wzrosły średnio o 4,4 proc.
Największy wpływ na ogólny wskaźnik inflacji miały podwyżki w obszarze użytkowania mieszkań i domów, wraz z nośnikami energii. Te koszty wzrosły aż o 10,9 proc. rok do roku. Znaczące podwyżki zanotowano również w sektorze edukacji (wzrost o 8,3 proc.) oraz w kategorii "żywność i napoje serwowane poza domem", obejmującej restauracje i hotele (ponad 6 proc.).
Kategorie, które łagodzą inflację
Z drugiej strony, niektóre kategorie produktów odnotowały spadki cen, co przyczyniło się do złagodzenia ogólnego wskaźnika inflacji. Przykładem jest transport – głównie dzięki niższym cenom paliw – gdzie ceny spadły średnio o 3,6 proc. Odnotowano również spadek cen odzieży i obuwia o około 1,3 proc.
Dla porównania, w analogicznym okresie 2024 roku inflacja była znacznie niższa – w marcu wynosiła zaledwie 2 proc., co było jednym z najniższych poziomów w ostatnich latach. Styczniowy odczyt wynosił wtedy 3,9 proc., a lutowy 2,8 proc. Oznacza to, że mimo wyhamowania względem początku 2025 roku, inflacja nadal pozostaje wyraźnie wyższa niż rok wcześniej.
Choć marcowy odczyt inflacji daje pewną nadzieję na stopniowe wyhamowanie presji cenowej, eksperci podkreślają, że kluczowe będą kolejne miesiące i ewentualne decyzje dotyczące stóp procentowych. Szczególnie ważna będzie dynamika cen usług, które w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszyły i mogą nadal wpływać na ogólny wskaźnik inflacji w nadchodzących miesiącach.
24@bialystokonline.pl