
Lato to czas, kiedy wiele osób podróżuje. Są przypadki, że podczas urlopu dopada nas choroba. Ubezpieczonym przysługuje wówczas zwolnienie lekarskie, jednak trzeba pamiętać, by w takim przypadku poinformować lekarza, że chory przebywa pod innym adresem niż mieszka.
- W sytuacji opuszczenia aktualnego miejsca pobytu wskazanego w zaświadczeniu lekarskim w trakcie zwolnienia, chory musi w ciągu trzech dni poinformować o takiej zmianie zarówno pracodawcę, jak i ZUS. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować kłopoty na przykład podczas kontroli wykorzystywania zwolnienia gdy pracownik Zakładu lub pracodawca odwiedzą chorego pod wskazanym w zwolnieniu adresem lub gdy ZUS wyśle pismo, lub zawiadomienie. Widząc na dokumencie medycznym niezmieniony adres pobytu, Zakład przyjmie, że zawiadomienie zostało doręczone skutecznie – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Ten przepis obowiązuje od 6 lat, jednak wciąż są przypadki, że podczas kontroli ZUS okazuje się, że chory przebywa pod innym adresem, niż ten, który jest podany w zaświadczeniu lekarskim. W takim przypadku ubezpieczony może mieć spore problemy.
- Przykre konsekwencje w postaci utraty prawa do zasiłku chorobowego mogą spotkać osobę, która zmieniła miejsce pobytu w trakcie zwolnienia i w ciągu trzech dni nie zgłosiła tej zmiany w ZUS-ie i u swojego pracodawcy. Jeśli zasiłek został już wypłacony i ujawnione zostaną nieprawidłowości w wykorzystaniu zwolnienia, ZUS może zażądać jego zwrotu – dodaje rzecznik.
Dlatego osoba, która zachoruje i przebywa jednocześnie pod innym adresem, musi pamiętać, by powiedzieć lekarzowi w trakcie wystawiania przez niego eLZA, by podał w druku adres, pod którym przebywa podczas choroby.
- Przebieg choroby może być bardzo różny i zdarzają się sytuacje, w których potrzebna będzie opieka innej osoby. Wówczas na czas rekonwalescencji z miejsca swojego zamieszkania przenosimy się do rodziny. Jeśli zmiana miejsca pobytu nastąpiła już po wystawieniu e-ZLA, to musimy w ciągu 3 dni zawiadomić pracodawcę i ZUS – informuje rzeczniczka.
Pracodawca może skontrolować pracownika, który przebywa na zwolnieniu
Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób mają możliwość sprawdzania, czy wykorzystują oni zwolnienia lekarskie tak, jak powinni.
- Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.
24@bialystokonline.pl