![Wielki Czwartek w katedrze białostockiej. Symboliczny gest obmycia stóp [ZDJĘCIA]](https://www.bialystokonline.pl/gfx_artykuly/202504/145289.jpg)
Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek w liturgii Kościoła jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. W ten dzień wieczorem odprawiana jest msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa.
Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do "ciemnicy" – miejsca adoracji, gdzie wierni mogą modlić się, wspominając modlitwę Jezusa w Ogrodzie Getsemani. To dzień, który przygotowuje wiernych do przeżywania Męki Pańskiej i Zmartwychwstania w kolejnych dniach Triduum Paschalnego.
Wielki Czwartek w katedrze białostockiej
Podczas liturgii biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej bp Henryk Ciereszko zachęcał wiernych do refleksji nad swoim zaangażowaniem w liturgię: czy rzeczywiście cenią ten dar, jak często i z jakim nastawieniem uczestniczą we Mszy św., czy przeżywają ją w skupieniu i modlitwie.
Bp Ciereszko podkreślał, że tajemnica Eucharystii nie kończy się na jej celebracji – powinna przenikać całe życie chrześcijanina, bo Jezus, dając przykład uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy, gdy umył im nogi, wskazał na konieczność okazywania sobie nawzajem miłości i służby. W tym geście pokory streszcza całe życie Chrystusa – Jego zniżenie się ku człowiekowi i ofiarę z miłości, uczestnictwo w Eucharystii powinno więc owocować konkretnym działaniem: miłosierdziem, przebaczeniem, pomocą bliźnim i postawą służby.
- Każdy z nas niech dopowie, jak wyrazi w swym życiu, gest umywania nóg (…). Jakże wiele jest sposobów, wyrażania gestów miłości: wysłuchać siebie nawzajem i nawzajem sobie przebaczyć, nie mówić źle o innych, wyświadczyć nawet drobną przysługę, w czymś sobie nawzajem dopomóc” – wymieniał.
Wspomniał o ustanowieniu sakramentu kapłaństwa, zachęcając zgromadzonych do dziękczynienia Bogu za posługę kapłanów i modlitwy o ich wierność i gorliwość w głoszeniu słowa Bożego oraz udzielaniu sakramentów. Prosił o modlitwę za kapłanów.
Symboliczny gest obmycia nóg
Biskup apelował też, by idąc za zaproszeniem Jezusa: "Czyńcie to na moją pamiątkę", na co dzień przeżywać tajemnicę Jego miłości, a więc by każda Msza św. była nie tylko wspomnieniem Jego ofiary, ale także wezwaniem do przemiany życia. Jezus bowiem zaprasza nas do tego, byśmy w codzienności dawali siebie w miłości dla innych, tak jak On oddał swoje życie za nas.
- Niech Eucharystia będzie dla nas źródłem siły i inspiracją do miłości, zarówno wobec Boga, jak i wobec siebie nawzajem – mówił.
Po homilii, upamiętniając gest Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy, bp Ciereszko obmył i ucałował nogi dwunastu mężczyznom.
24@bialystokonline.pl